Eski bir Mısır inanışına göre Turmalin taşı, yeryüzüne çıkarken gökkuşağından geçmiştir. Bundan dolayı, gökkuşağının bütün renklerini barındırdığına inanılır.

Uyum ve dengenin simgesi olan bir taştır. Pembe Turmalin taşı kadını, yeşil Turmalin ise erkeğin dengesini simgeler. Özellikle evliliklerin 8. ve 38.yıllarında eşlerin birbirlerine hediye etmeleri önerilir.

1880 yılında bu taşa “elektrik” taşı adı verilmişti. Çünkü bu kristal sıkıştırıldığı veya ısıtıldığı zaman değişik yükte elektrik yükleri salmaktadır. Üzerinde hem anot hem de katot etkilerini taşımaktadır. Gözle görülmeyen kızıl ötesi ışık yaymaktadır.

Pozitif ve negatif kutuplara sahip, elektriksel özellikleriyle çok değişik ve olağandışı bir taştır.

Turmalinin en nadir üç türü, dünyanın en kıymetli tasları arasındadır.

Bunlardan ilki, koyu pembe-kan kırmızısı renklisidir. RUBELLİT diye adlandırılır. Rengini veren lityum elementidir. Turmalinin keskin yeşil renkli alt türüne Kroma Turmalin adı verilir. Rengini, bünyesinde bulunan Krom ve Vanadyumdan alır. Gerçek bir hazine olarak kabul edilen, elektrik mavisi (neon) rengindeki PARAİBA-TURMALİN’ dir. 

Az bulunması ve alışılmadık güzellikteki rengi, PARAİBA turmalinini dünyanın en kıymetli mücevherleri arasına sokmuştur.

                                                                                 

Stresi giderir, sükûnet ve huzur hissi verir. Neşelendirir

Ayın evrelerinin insan üzerindeki farklı etkilerini azaltarak, kişide ruhsal denge sağlar.

Meditasyona yardım eder.

Kriz zamanlarında ve motivasyona ihtiyaç duyulduğunda gerekli enerjiyi verir.

 

Takvim 14-05-2019 Görüntüleme 1638 defa görüntülendi.
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı